RS: Polovina prekovremenog rada – za džabe

Bez autora
Apr 25 2013

Oko 48 odsto zaposlenih u privrednim, proizvodnim i uslužnim djelatnostima u Srpskoj radi prekovremeno, više od 40 časova sedmično, vikendom i praznicima, a za taj rad nisu plaćeni u skladu sa Zakonom o radu i kolektivnim ugovorima. Ovo je pokazala najnovija analiza anketnih istraživanja među radnicima Srpske koje je SSRS proveo tokom prošle godine u 375 preduzeća, institucija i ustanova. Ovaj „alarmantan“ postotak radnika koji radi prekovremeno, ali bez novca za taj rad, otkriva da postoje latentna, skrivena radna mjesta za zapošljavanje novih radnika. Na ovaj način poslodavac ne samo da krši zakon, nego i profitira na račun nezapošljavanja novih radnika koji su mu potrebni, na neplaćanju prekovremenog rada.

RS: Polovina prekovremenog rada – za džabeOko 48 odsto zaposlenih u privrednim, proizvodnim i uslužnim djelatnostima u Srpskoj radi prekovremeno, više od 40 časova sedmično, vikendom i praznicima, a za taj rad nisu plaćeni u skladu sa Zakonom o radu i kolektivnim ugovorima.

Ovo je pokazala najnovija analiza anketnih istraživanja među radnicima Srpske koje je SSRS proveo tokom prošle godine u 375 preduzeća, institucija i ustanova.

Božana Radošević, stručni saradnik u Sektoru za ekonomske poslove SSRS, navela je da ovaj „alarmantan“ postotak radnika koji radi prekovremeno, ali bez novca za taj rad, otkriva da postoje latentna, skrivena radna mjesta za zapošljavanje novih radnika. Ona dodaje da na ovaj način poslodavac ne samo da krši zakon, nego i profitira na račun nezapošljavanja novih radnika koji su mu potrebni, na neplaćanju prekovremenog rada.

- Ako pretpostavimo da u preduzeću, koje zapošljava 50 radnika, radnici rade od 10 do 12 sati dnevno (244 sata prekovremeno), onda je očigledno da u tom preduzeću postoji potreba za još 10 do 25 radnika – navode u Sektoru za ekonomske poslove SSRS.

Sindikalci ističu da se ne može zanemariti činjenica da kada bi se prekovremeni rad (koji nije plaćen niti je u skladu sa zakonskim propisima) „pretvorio“ u redovno radno vrijeme, u RS bi se moglo zaposliti oko 13.500 radnika na već postojećim, „skrivenim“ radnim mjestima, pa bi se i stopa nezaposlenosti smanjila na 35,4 odsto sa sadašnjih 38,8 odsto.

- To bi značilo da bi u RS danas bilo zaposleno oko 250.000 radnika, fondovima i Budžetu RS bi, ako bi se poštovao zakon, bilo uplaćeno po osnovu poreza i dopriosa još oko 66 miliona maraka, a radnicima bi bilo isplaćeno oko 100 miliona KM – navode u Sindikatu i ozbiljno zamjeraju kontrolnim organima Srpske koji ne rade svoj posao kako treba, jer prisustvo ovolikog prekovremenog rada mimo zakona omogućava poslodavcima, prema procjenama sindikata, nelagalan profit od čak 166 miliona KM godišnje.

Istraživanje je pokazalo da je neplaćen prekovremeni rad najzastupljeniji u građevinarstvu, poljoprivredi, metalskoj i drvnoj industriji, medijima i grafičkom sektoru, trgovini.

Stresno izrabljivanje

Ispitivanja među radnicima u pojedinim privrednim djelatnostima pokazala su da poslodavci radnike izrabljuju i na način da ih prijave i isplaćuju platu za pola radnog vremena (četiri sata dnevno), a ti radnici rade osam i više sati dnevno. Anketa je pokazala da bi svaki treći radnik u privredi mijenjao poslodavaca, svaki peti posao i šefa, a svaki šesti radno vrijeme i radno mjesto. Istraživanje je pokazalo i da je oko 87 odsto radnika u Srpskoj u svim djelatnostima nezadovoljno svojom platom, za dvije trećine ispitanih radnika posao je stresan, svaki četvrti trpi psihičke i druge pritiske od strane pretpostavljenih.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik